ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

for view wishlist please login

go to shop

تقویت گوش

category:گوش, اخبار سایت 28 مهر 1393 سردبیر 6299

گوش عضویست که برای شنوایی خلق شده، باید گوش را از سرما و گرمای ناگهانی حفظ کرد. نفوذ آب و جانوران به داخل گوش ممکن است زیان‌بار شود. اگر بیماری گوش مادرزادی باشد با داروهای گیاهی قابل درمان نیست، ولی ضعیف بودن مادرزادی شنوایی با داروها و روش‏های طب سنتی کاهش می‏ یابد.
بیماری‌های گوش اگر پس از تولّد بوجود آمده است به دو نوع تقسیم می‌شود:
– اول آن که از مشارکت اندام‌های دیگر بوجود آمده باشد.
– دوم آن که بیماری در خودگوش شکل گرفته باشد.
لازم است حفره گوش را مرتب از چرک و عفونت زدود و پاک کرد. غدد داخلی گوش برای حفاظت ماده‌ای سمی ترشح می‌کنند تا از ورود هوام و پشه و سایر موجودات در گوش جلوگیری کرده باشد. این ترشحات با گرت و خاک ترکیب شده و انسدادهایی را بوجود می‌آورد. برای حفظ بهداشت گوش هر از گاهی لازم است مواد زائد از بخش‌های داخلی گوش زدوده گردد. شستشو دهنده‌ها نباید شیمیایی باشند، بلکه ترکیبات طبیعی بر اساس داروهایی که در طب سنتی مطرح بوده بهترین است. علاوه بر آن نیروی شنوایی نیز تقویت می‌شود.
مطالب مهم در مورد پیشگیری از بیماری‌های گوش و علاج ناهنجاری‌های گوش را به شرح زیر جمع بندی می‌کنیم:

پاکسازی مزاج دستگاه گوارش
با انجام رژیم غذایی و مسهل و منضج‌های مربوط به دستگاه گوارش، پاکسازی و تعدیل اخلاط اضافی اغلب طی 15 روز به پایان می‌رسد. خون به حالتی دست پیدا می‌کند که تأثیر روش‌های خون‌درمانی طب اسلامی-ایرانی به نهایت می‌رسد. حال آنکه تأثیر خون‌درمانی قبل از پاکسازی مزاج بسیار محدود خواهد بود.
باید کسی که گوشش بیمار شده از لحاظ مزاج دستگاه گوارش و کبد پاکسازی شود. بسیار شده که با پاکسازی مزاجی و اسهال دادن بیمار، ناراحتی گوش بکلی از بین رفته است.
خون درمانی
بوسیله زالو که از پشت گوش انجام می‌شود. اگر روش حجامت اختیار شود؛ حجامت‌عام و بعد حجامت سر(روی ملاج) است و در صورت نیاز و تشخیص پزشک حجامت‌های تیروئید، زیر زبان، صورت و غیرو تجویز می‌شود.
چکاندنی‌های گوش
اگر هر هفته یک بار روغن بادام تلخدر گوش چکانده شود بسیار خوب است. هر هفته روغن حنظلنیز در گوش چکانده شود هم چرک‌ها را کاستی می‌دهد و هم تقویتی است بر نیروی شنوایی! ساده‌ترین دارو برای پیشگیری و پاکسازی و درمان آب پیازمی‌باشد. آب پیازبدون کوچکترین عارضه‌ای چرک گوش را می‌زداید و در هر سنی از نوزادی تا کهنسالی می‌توان برای پاکسازی یا علاج از آن استفاده کرد.
هر 6 ماه یک بار به مدت 15 روز در هر گوش یکی دو قطره روغن حنظلیا روغن گل همیشه بهاربا غلظت مناسب چکانده شود تا سموم گوش بیرون آید و بافت داخلی گوش تغذیه شود و از پیر گوشی و سنگینی شنوایی پیشگیری به عمل آید. قطره‌ای که در گوش چکانده می‌شود نباید سرد باشد مثلاً دارو در یخچال باشد بلافاصله برداشته و در گوش چکانده شود. ناراحتی گوش هر چه باشد باید مشخص شود که مزاج آن از سردی است یا گرمی و هر کدام که هست درجه سردی و گرمی‌اش مشخص شود. خشکی و تری گوش هم دو شاخصه‌ای‌ست که باید به آن توجه گردد.
داروهای چکاندنی در گوش از آن دست که ما توصیه کردیم، داروهایی است که در دسترس می‌باشند تا برای جویندگان مشکلی بوجود نیاید. به عنوان مثال به چند نوع آن اشاره می‌کنیم:
– اناررا با پوستش بفشارند و آبش را جدا کرده با سرکهو کندرو روغن گل سرخروی شعله ملایم بپزند تا غلیظ شود در گوش بچکانند.
– روغن ترب، روغن گل همیشه بهار، روغن مرزنجوشکه همراه با زهره بزکرده‌اند در گوش بچکانند.
– چکاندن آب پیاز در گوش هم در فنون پیشگیری از ضعف شنوایی و هم در علاج بیماری‏های گوش از جمله عفونت‏های گوش مفید می‏باشند.
– پس از چکاندن آب پیاز هر شب، تا صبح صبر کنند و بعد روغن حنظل یا همیشه بهار را صبح بچکانند. همه عفونت‏ها و مواد زیادی از گوش خارج خواهد شد.
هر نوع گرفتگی گوش، درد، عفونت، وزوز گوش، طنین و صداهای سوت و زنگ و هوهو و غیرو با توجه به سردی و گرمی که بر گوش حاکم است با چکاندنی‌هایی که گفته شد رفع شدنی است. اگر با زالودرمانی و پاکسازی دستگاه گوارش همراه باشد در بسیاری از موارد که وزوز گوش بیمار را حتی سال‌ها کلافه کرده، درمان کامل صورت پذیرفته است.
به چند نسخه برا ی تقویت گوش توجه نمایید:
نسخه
جُند بیدستر3 جزء، بوره قرمز و خربقهر کدام 1/5جزء، با زهره بز و روغن حنظلکاملاً ممزوج و بصورت قطره در گوش چکانده شود. می‏توان از گوش پاک‏ کن‏هایی که در داروخانه‏ ها موجود است استفاده نمود. گوش پاک ‏کن را با مخلوط آغشته نموده و هر بار شب تا صبح کمتر یا بیشتر در گوش بگذارید.
نسخه دیگر
کندش، زعفران، جند بیدسترهر کدام یک جزء، خربق سیاه و بورکاز هر یک 4 جزء که در شرابحل شده و چکانده می‌شود.
نسخه دیگر
الوا، جُند بیدستر، پیه حنظل، فربیونبا زهره گاو.
نسخه‌ها در این زمینه بسیار متعدد و متنوع و در عین حال در دسترس می‌باشد. برای استفاده از انواع نسخه‌ها لازم است مزاج‌ها در نظر گرفته شود. اگر مزاج گوش سرد است چکاندنی‌های گرم و اگر مزاج گوش گرم باشد چکاندنی‌های سرد و اگر مزاج گوش خشک است چکاندنی‌های تر و برعکس. در مبحث پیشگیری و علاج تجویزات مذکور قابل استفاده می‌باشند.
فتیله
عبارت از تکه پارچه‌ای است از جنس پشم یا نخ یا ابریشم و امثال آن که به دارو آغشته شده و در گوش بیرونی تا قبل از پرده صماخ قرار می‌گیرد. در این جا به یک نسخه آزموده اشاره می‌کنیم:
فتیله انزروت با عسل
پس از انجام پاکسازی‌های کلی و موضعی از جمله آب پیاز و روغن حنظل یا همیشه بهار به مدت 7 تا 15 روز، یک گوش پاک کن را برداشته و ابتدا در عسل فرو برند. آنگاه آن را در پودر انزروت فرو کنند مقادیری از پودر بوسیله عسل به گوش پاک‏ کن می ‏چسبد. در گوش بگذارند معمولاً شب تا صبح در گوش می‌ماند. هر شب تا زمان لازم تکرار خواهد شد. با اجرای این فن‌آوری جرم‌های متکاثف و آلودگی‌ها و رسوبات گوش پاک می‌شود. این فن‌آوری برای علمای مسن بسیار مفید و دور از هر عوارضی خواهد بود. از پیرگوشی جلوگیری به عمل می‌آورد پس از این نظر برای جوانان و پیران تفاوتی ندارد. سنگینی گوش برطرف شده و بیماری طنین و سرو صدای گوش(وزوز گوش) به لطف پروردگار از میان خواهد رفت.

سردبیر

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Short url:
0